Select a League

AFL Goldfields
Ballarat FNL
MCDFNL
Female Football
CHFL

Junior Grand Final Results

The Ontime Delivery Solutions RDFNL is pleased to announce its junior premiers for season 2019.

 

The Grand Final Day held at Romsey Park was a raging success despite poor weather for the second consecutive year.

 

Operations Manager Jordan Doyle praised all clubs, players, coaches and volunteers on the day.

 

‘’Congratulations to all the Clubs who participated in Junior Finals on Sunday at Romsey Park,” Doyle said.

“All players on both football ovals and the netball court put on a wonderful spectacle. Commiserations to all of the runner up’s, but well done on making it all the way to the Grand Final and congratulations to the 19 Premiership winning sides.”

Despite the wet conditions, it was a big turn out of support for all teams and it was a great way to conclude a big season.

“A big thank-you to the Romsey Junior Football Netball Club for hosting the Grand Finals, they have a great band of volunteers in a wonderful community that ensured the day was a great success.’’

Please see a list below of premiership teams, final scores, and the winners of the best on ground or court medals.

Results:

U17A

Final score: Gisborne Rookies 7.10.52 defeated Sunbury Lions 5.8.38

Best on ground: Rohan Nicol (Gisborne Rookies)

 

U17B

Final score: Sunbury Kangaroos 6.12. 48 def Rupertswood 3.10.28

Best on ground: Jackson Stafford (Rupertswood)

U15A

Final score: Rupertswood 6.6.42 defeated Gisborne Rookies 4.3.27

Best on ground: Kaiden Micallef-Grimaud (Rupertswood)

 

U15B

Final score: Melton Centrals 7.11.53 def Lancefield 4.2.26.

Best on ground: Garang Dengdit (Melton Centrals).

 

U15C

Final score: Gisborne Rookies (3) 3.8.26 def Sunbury Kangaroos 2.6.18.

Best on ground: Vincent Russo (Gisborne Rookies).

 

U13A

Final score: Sunbury Lions 3.8.26 defeated Gisborne Rookies 2.7.19

Best on ground: Lachlan Hay

 

U13B

Final score: Melton South 11.8.74 def Gisborne Rookies 1.2.8.

Best on ground: Zac Dransman.

 

U13 C

Sunbury Lions 6.9.45 defeated Gisborne Rookies 2.6.18.

Best on ground: Declan Beggs (Gisborne Rookies).

 

U11A

Final Score: Rupertswood 2.7.19 defeated Woodend 2.4.16.

Best on ground: Riley Wilson

 

U11B

Final score: Gisborne Giants 3.0.18 def Rupertswood 2.3.15.

Best on ground: Harvey Meacham (Gisborne Giants)

 

U11C

Final Score: Melton Centrals 4.8.32 def Sunbury Lions 0.1.1 

Best on ground: Jakeb Connor (Melton Centrals).

 

 

NETBALL

 

17 and Under Div 1

Woodend defeated Gisborne 28-19.

Best on Court: Gemma Baird (Woodend)

 

17 and Under Div 2

Gisborne Giants Defeated Lancefield 23-15

Best on Court:  Madison Anderson (Gisborne Giants)

 

15 and Under Div 1

Riddells Creek defeated Sunbury Lions 25-20.

Best on court: Samantha Jeffrey (Riddells Creek)

 

15 and Under div 1

Lancefield defeated Sunbury Kangaroos 37-24

Best on Court: Elke Henson (Lancefield)

 

13 and Under Div 1

Rupertswood defeated  Riddells Creek 23-18

Best on Court: Emma Joyce (Rupertswood)

 

13 and Under Div 2

Rupertswood defeated Melton Centrals 20-19.

Best on Court: Livia Dodd (Rupertswood).

 

11 and Under Div 1

Riddells Creek defeated Rupertswood JFNC 19-17

Best on Court: Jaimie Horton (Riddells Creek JFNC).

 

11 and Under Div 2

Lancefield FNC defeated Melton Centrals 23-11.

Best on court: Emmy O'Meara (Lancefield)

 

 

 

Please contact the Riddell District Football Netball League on (03) 8746 2924 should you have any further questions.